Barbados

W latach 1962 - 1966 Barbados wchodził w skład Brytyjskich Terytorii Wschodnich Karaibów. W tym czasie obowiązującą walutą był Dolar który dzielił się na 100 centów. Poniższy skan przedstawia jeden z takich banknotów.

Powyższy banknot nosi w mojej kolekcji oznaczenie 2-25-01. Banknot znajdujący się w kolekcji jest w stanie II. Po roku 1966 Barbados wszedł w skład Unii Wschodnich Karaibów, ale waluta używana na wyspie pozostała bez zmian. W roku 1972 Barbados odzyskał niepodległość i wystąpił z Unii Wschodnich Karaibów. W tym też czasie wyemitowano banknoty ustalając jako jednostkę walutową 1 Dolar Barbabosu, który dzielił się na 100 centów. Emitentem nowej waluty był Centralny Bank Barbadosu.

Powyżsy banknot nosi w mojej kolekcji oznaczenie 2-04-01-1. W chwili obecnej brak go w kolekcji.

W roku 1995 wyemitowano nową serię banknotów o identycznym wzorze, ale charakterystyczne tym, że numer banknotu znajdujący się w górnym, lewym jego rogu miał litery i cyfry o zmniejszającej się a następnie zwiększającej wysokości.

Powyższy banknot 5 Dolarów Babadosu nosi w mojej kolekcji oznaczenie 2-04-01-2. Znajduje się on w stanie II.

W roku 2007 dokonano kolejnej emisji banknotów. Również i tym razem wzór nie uległ zmianie, ale pod warością banknotu wyrażoną słownie pojawiła sie data emisji.

Powyższy banknot nosi w mojej kolekcji oznaczenie 2-04-01-3. W chwili obecnej brak go w kolekcji. Banknoty te używane są do dnia dzisiejszego.

Powrót